Düşünceleri Fark Etmek

Düşüncelerimiz bize şekil verir; ne düşünürsek o oluruz. Zihin net ve berrak olduğunda onu bir gölge gibi takip edecek olan şey NEŞE’dir.

Düşüncelerimiz bizi bir sarmalın içine sokabilir. İçeriden yükselen bir endişe düşüncesi bizi kaygılandırabilir, kaygı daha derin bir endişe düşüncesini doğurabilir. GÖZLEM yapma alışkanlığı ile bu sarmalın dışına çıkmak mümkün. Sakin kaldığınızda ve gözlem yaptığınızda düşüncelerinizin duygularınızı nasıl etkilediğini, düşüncelerinizin nasıl asılsız olduklarını görebilirsiniz.

1. GÜN

Düşünme kalıplarımın genel doğası nedir? Kendimi sık sık düşüncelerimi geviş getirirken (ruminasyon), endişelenirken ve olumsuzluklara odaklanırken mi buluyorum? Düşüncelerim beni kontrol ediyormuş gibi geliyor mu?

2. GÜN

Düşüncelerim benimle, gerçekliğimle ve zihinsel enerjimi nereye odakladığımla ilgili ne söylüyor? Düşüncelerim günlük hayatımı nasıl etkiliyor?

3. GÜN

Düşüncelerim duygularımı nasıl etkiliyor? Düşünme kalıplarım ve ruh halim arasında ne gibi ilişkiler görüyorum?

4. GÜN

Bugün birkaç dakika sakince oturuyorum ve zihnimden geçen düşünceleri gözlemliyorum. Onları yargılamıyorum, sadece izliyorum ve fark ediyorum. Bu gözlem bana düşüncelerim ile ilgili neleri fark ettiriyor?

5. GÜN

Düşüncelerimin gelip geçişini, akışını gözlemlerken ve onlara dikkatimi verdiğimde düşünceler arasında oluşacak bir boşluk için bekliyorum. Düşüncelerimi durdurarak bu boşluk anını uzatmaya çalışıyorum

Neler gözlemledim, eğer oluştuysa bu zihinsel boşluk anında neler hissettim?

6. GÜN

Bugün gün boyunca düşüncelerimi fark etme alıştırması yapıyorum. Bana bunu hatırlatacak bir uyarıcı taşıyorum (yüzük, ip, renk…). Bu uyarıcıyı her gördüğümde duruyorum ve düşüncemi fark ediyorum. Gün boyu hangi düşüncelerle temas ettiğimi yazıyorum.

7. GÜN

Bugün yine tüm gün boyunca düşüncelerimi fark etme pratiği çalışıyorum. Olumsuz düşünceler yakaladığımda bu düşünceleri olumluya değiştirmek için çaba gösteriyorum. Hasta olmasan bari yerine Sağlığım şu an yerinde gibi. Düşüncelerimi yönlendirme çabamda neler fark ediyorum?