Beden Farkındalığı

Bedene verilen dikkat beraberinde sağlığı ve yenilenmeyi getirir.

Farkındalık egzersizlerinin hemen hemen hepsi dikkate bedene ve nefesine getirmekle başlar. Beden farkındalığı kişinin kendisi ile temasının en birincil yoludur. Beden, içsel dünyamızın bize sunduğu mesajları ortaya çıkran bir vericidir. Bedende olan en ufak bir gerginlik, yoğunluk, sızı ya da nefesin şekli, derinliği bizi bize anlatır.

1. GÜN

Parlak ve iyileştirici bir ışık huzmesinin gökyüzünden aktığını, başımın üstünden geçerek vücudumu enerjiyle doldurduğunu ve beni dünyaya toprakladığını hayal ediyorum.

Bu ifadenin sizdeki yansımalarını, bedeninizde oluşturduğu hisleri yazın.

2. GÜN

Bedenimde her hangi bir ağrı, sızı ya da gerginlik var mı diye baştan ayağı tarıyorum. Bütün bu hisleri ve onlara karşı gösterdiğim dirençleri fark ediyorum. Bu hisler bana yapmam gereken herhangi bir zihinsel sıkıntı veya davranış değişikliği hakkında bana ne söylüyor? Bu hislere karşı hangi zihinsel dirençlerden vaz geçmem gerekiyor?

Bedeninizle temas ettikten sonra bu soruların cevaplarını yazın. İzin verin tüm cevaplar içeriden gelsin, zihin ve mantık yoluyla cevaplamaya çalışmayın.

3. GÜN

Bedenimle ilgili duyduğum utanç ya da mutsuzluk alanlarını farkındayım. Ne sıklıkta bedenimde memnun olmayan alanlar üzerine dikkatimi veriyorum? Bedenime daha fazla şefkat göstermem için neler mümkün?

Bugün bedenine birer teşekkür mektubu yazmaya ve onu sevdiğini söylemeye ne dersin?

4. GÜN

Sessizce otururken, aldığım her nefesi, burnumdan ciğerlerime aldığım havayı ve burnumdan havayı bırakırken verdiğim sakin nefesi fark ediyorum. Farkındalıkla nefes alıp vermeye devam ediyorum.

Farkındalıkla alıp verdiğin on nefes sonrasında bedeninde hangi hisleri fark ettiğini yaz.

5. GÜN

Birkaç nefes alıyorum ve dikkatimi vücudumdaki enerji düzeyime odaklıyorum. Kendimi nasıl hissediyorum? Yorgun, huzursuz, uykulu ya da tükenmiş…. Yoksa enerjim yüksek ve canlanmış mı?

Enerji seviyeni fark et ve bedenindeki hisleri yaz.

6. GÜN

Bedenimdeki organlarıma, kaslarıma, kemiklerime ve her birinin bedenindeki işlevine tek tek odaklanıyorum.

Ayak başparmağından yavaşça başının tepesine doğru ilerlerken bedenin her bir uzvunda, organında, kasında, kemiğinde neler hissettiğini yaz.

7. GÜN

Sessizce oturuyorum, birkaç derin ve temiz nefes alıyorum ve gevşeyerek bir beden taraması yapıyorum. Ayak parmaklarımdan başlayarak dikkatimi bedenim her bir parçası üzerinde gezdiriyorum. Ayak parmaklarımdan başımın tepe noktasına kadar bedenimin her noktasının gevşemesine izin veriyorum.

Beden taraması sonrası bedeninle ilgili yaşadığın farkındalıkları yaz.