YARATICILIĞI PRATİK ETMEK 

“Düşünme. Düşünmek yaratıcılığın düşmanıdır. Bir şeyleri yapmaya çalışamazsın. Bir şeyleri sadece yaparsın.” – Ray Bradbury

 

Yargısız bakış akış açısı farkındalığın anahtar noktasıdır. Düşüncelerimizi editlemek, düzene sokmaya çalışmak, hizalamaya uğraşmak yaratıcılığımızın önündeki en büyük engel. 

Yaratıcılık tamamen anda olmayı, orada olanı görmeyi, orada olanla orada olana şekil vermeyi gerektirir. Geçmiş ve gelecek bilgilerinden uzaklaştıkça özgün bir yaratıcılık devreye girer. 

Yaratıcı bir çalışma öncesi nefesine odaklanmak, içe doğru bir yolculuk yapmak kıymetlidir. 

Bu hafta adım adım yaratıcılığımıza yürümeye ne dersiniz? 

 

  1. GÜN 

Bugün evdeki eşyalarımdan birini seçiyorum ve kendime soruyorum; “Bunu başka hangi amaçla ve farklı hangi şekillerde kullanabilirim?” Örnek: Diş fırçası, bal kavanozu, uzaktan kumanda…  Sonrasında her zamanki gibi deneyimimizi yazıyoruz. 

 

       2.GÜN 

Bugün boş bir kâğıt ve bir kale alıyorum, saatimi beş dakikaya kuruyorum ve hiçbir şeyi silmeden, hiçbir şeyi yargılamadan istediğim bir şeyi çiziyorum. Örnek: Ağaç, çiçek, bardak… Ve sonrasında çizmeye odaklandığımda yaşadığım deneyimi yazıyorum. 

 

      3.GÜN 

Bugün en sevdiğim şarkılardan birisini seçiyorum ve onu bir kez dinliyorum. Daha sonra şarkının sözlerini kendi sözlerimle değiştirerek tekrar söylüyorum. Ve sonrasında yaşadığım deneyimi ve kendi yazdığım şarkı sözlerini yazıyorum. 

 

      4.GÜN 

Hayatımda değişim yaratmış, katma değer sağlamış benim için önemli bir insanı düşünüyorum. Ve onunla ilgili bir şiir yazıyorum. 

 

      5.GÜN

Bugün 6 dakika serbest, bilinç akışı şeklinde yazıyorum. Hiç düşünmeden, noktalama işaretlerine dikkat etme gereği duymadan, anlamlı cümleler kurmaya çalışmadan. Yazdığım hiçbir şeyi silmiyorum, karalamıyorum. Ve sonrasında deneyim sırasında yaşadıklarımı yazıyorum. 

 

      6.GÜN

Bugün bir hedefim ya da hayalimi düşünüyorum. Onunla ilgili tüm aklıma gelen olasılıkları yazıyorum. 

 

      7.GÜN

“Bu mutluluktur,” ifadesini kullanarak bir resim çiziyorum. Zihnimden geçen her ne varsa kâğıda çiziyorum. Ve sonrasında çizim sürecinde deneyimlediğim her ne varsa yazıyorum. 

 

Bu haftalık da bu kadar. 

Nasıl haftanın görevlerini sevdiniz mi? 

Deneyimlerinizi benimle de paylaşırsanız çok memnun olurum.