NEYE DİRENÇ GÖSTERİYORUM?

“Direnmeyi bırak. Acının kalbinin katılığını delmesine izin ver ki sevgi içeri akabilsin. O sevgi seni hayata geri döndürecek.” – Bryant McGill

Acı ve kaygı rahatsız hissettiğimiz duygulardır. Onları deneyimlemeyi sevmeyiz ve hatta onlarla karşılaşmaktan bile korkarız. Hatta olduğumuz an içinde bu duyguları görmemek, onlarla yüzleşmemek için kafamızı kuma gömmeği tercih edebiliriz.

Hayatın bize sunduğu her neyse ona direndiğimizde, onun bize sunacağı hediyeleri de kaybederiz. Oysa direnci bıraktığımızda güvenle ilerleyebileceğimiz bir merak ışığı yakabiliriz.

Her nerede ve neye direnç gösterdiğimiz fark etmek bize kendimizle ilgili hangi konuları çalışarak potansiyelimize ulaşacağımız hakkında muhteşem ipuçları taşır.

Bu hafta direnç noktalarımıza çalışıyoruz.

1. GÜN

Şu anda hayatıma katkı sağlayabilecek hangi olumlu değişimlere ya da rutinlere direnç gösteriyorum? Bunlara direnç göstererek ne elde ediyorum? Bu direncin bana vaadi nedir?

2. GÜN

……………………. ile ilişkimde direnç gösterdiğim yerde aslında iç sesim beni ……………………………… yapmaya davet ediyor.

3. GÜN

Geçmişten bu yana yüzleşmekten korktuğum şey……………………………………….. Onunla yüzleşmekten ve onunla ilgili çalışmaktan uzak duruyorum, ona direniyorum çünkü…………………………………

4. GÜN

Kişiliğimde ve davranışlarımda değiştirmem, geliştirmem gereken yönler……………………. Ancak ben bunlara ısrarla direniyorum çünkü…………………………….

5. GÜN

Meydan okumaya ya da üzerinde çalışmaya karşı dirençli olduğumu hissettiğim inançlarım ve güçlü fikirlerim: ……………………………………..

6. GÜN

Hayatımda beni inciten, gücendiren ya da manipüle eden insanları farkındayım ama onların bana karşı davranışları hakkında tefekkür etmeye, düşünmeye direniyorum çünkü……………………………..

7. GÜN

Kendi içsel direncimi fark etmem harekete geçme arzumu nasıl etkiler? Korkularımla yüzleşmeye direnmeseydim hayatım neye bezerdi?