KENDİNİ KABUL ETMEK

“Güzel olmak kendin olmaktır. Başkaları tarafından onaylanmana veya kabul görmeye ihtiyacın yok. Senin tek ihtiyacın kendini kabul etmek.” Thich Nhat Hanh

Bu hafta pratiğini yapacağımız konu KENDİNİ KABUL ETMEK.

İlişki problemlerimizden tutun yaşadığımız tüm duygusal sıkışıklıklarda genellikle altı çizili şekilde karşımıza çıkan olgu; kendini kabul etme mücadelemiz. Kendimizi değerli hissetmediğimizde acı çekmeye başlıyoruz ve bu acıdan doğan ızdırap ile kendimizle ve diğerleri ile olan ilişkimizde mevcudiyetimizi tamamen kaybediyoruz.

Kendine değer vermek, kendi değerini farkında olmak bir insanın kendisini tamamen gerçekleştirmesi için olmazsa olmaz. Kendimizi her yargıladığımızda, kendimizi sevmekten her uzaklaştığımızda hayatımızdan ödün veriyoruz.

Kendimizi kabul etmiyor, kendimizden uzaklaşıyorsak hayatımıza davet ettiklerimiz: kaygı, muhtaçlık hissi, sürekli tetikle olma hali, sınır koyamama gibi şeyler oluyor.

Kendimizi değersiz kıldığımız her anı ve bunların ne şekilde ortaya çıktıklarını farkında olmak bizi daha sağlıklı seçimler yapmaya götürecektir.

HAFTANIN PRATİKLERİ

GÜN 1

Kendimi kabul etmekten yoksun olduğum alanlar nereler? Hangi alanlarda, durumlarda kendimi sevmiyor, kendimi değersiz hissediyorum?

GÜN 2

Zihnimde değersiz olduğumla ilgili dönüp duran içsesler bana şunları söylüyor: ……

GÜN 3

Eğer kendimi yargılamaktan, yetersiz bulmaktan vazgeçseydim, kendimi olduğum gibi kabul etseydim hayatım nasıl olurdu?

GÜN 4

Bugün en iyi arkadaşım ve en büyük destekleyicim olarak yazsaydım, kendime değersizliğim hakkında neler söylerdim?

GÜN 5

Kendimdeki ve başkalarındaki değerliliği nasıl tanımlarım? Bir insanı kabul edilmeye, kabul görmeye layık kılan şey nedir?

GÜN 6

Bugün kendimle ilgili söylediğim olumsuz bir hikâyeye odaklanıyorum. Örnek: Ben sevilmeye layık değilim, insanlar beni sevmez, hiç arkadaşım yok… Ve sonra bu hikâyenin aksini gösteren kanıtlarla ona meydan okuyorum. İşte yeni hikayem ve kanıtım: ….

GÜN 7

Gerçek doğama ve içimdeki iyiliğe odaklanmayı seçiyorum. Kendimle ilgili sevdiğim, beni değerli ve biricik yapan şeyler ………………….

Kendi değerinizi bildiğiniz, kendinizle barışık olduğunuz, kendinizi yargılamadığınız nefis bir hafta olsun.