Doğa ile Bağlantı Kurmak

Doğanın güzelliği ve sadeliği onu mindfulness pratiği için ideal kılan nitelikleridir. Doğa bizim günlük yaşamlarımız gibi aceleci, açgözlü, telaşlı değildir; sabırlıdır, cömerttir, her şeyin olması gereken zamanda olduğunu bilendir. Işık kendisine yol bulmak için hiçbir şeyi itip kakmaz, ağaçların arasından nezaketle süzülür. Kuşlar sadece şakır, ruhlarının tınlamasına izin verirler; sesleri eğilip bükülmez. Rüzgâr yaprakların arasından varlığını fısıldar. Her şey kendiliğinden, olması gerektiği gibi, zorlamadan olur doğada. Toprak, hava, su, ateş elementlerinin her biri kendi yolculuklarını sakince yaşar birbirlerinin içine ve birbirlerinin içinden geçerek. Her şey uyum içinde yol alır. Bu uyumdur bize kendimizi doğada iyi hissettiren. Oradaki uyumu göre göre kendi içimizdeki uyumu yakalamaktır tüm niyetimiz.

Ormana gerek yok evinizin bahçesinde, oturduğunuz yere en yakın parkta, deniz kenarında yapacağınız bir yürüyüş nefis bir mindfulness pratiğidir eğer farkındalıkla yürürseniz: Kokuları alarak, sesleri duyarak, renkleri görerek, bedeninizdeki duyumlar hissederek…

Dikkatinizi vererek yürüdüğünüzde doğanın bize sunduğu mucizeleri fark edebiliriz.

Bu hafta doğa ile temasta olmaya özen gösterelim mi, ne dersiniz?

*

1. GÜN

Dışarıda yürüyorum ve bir ağaca bakıyorum. Ağaca belli bir mesafede duruyorum ve ağacın tüm dikkatimi ağaca veriyorum. Onda gördüklerime, onun bana hissettirdiklerine bakıyorum. Sonra yavaşça yaklaşıyorum ve ağaca dokunuyorum. Ve bir kez de bu yakın mesafeden ağaca bakıyorum, onu hissediyorum.

Ve sonra tüm deneyimimi günlüğüme yazıyorum.

2. GÜN

Bugün doğada sessiz ve sakin bir yerde oturuyorum. Gözlerimi kapatıyorum ve birkaç derin nefes alıp veriyorum. Sadece dinliyorum. Etrafımdaki tüm sesleri fark ediyorum. Hiçbir sese anlam yüklemeye çalışmıyorum, sadece onları dinliyorum.

Dinlerken bedenimde oluşan hisleri ve deneyimlerimi günlüğüme yazıyorum.

3. GÜN

Dışarıda, açık havada yere bir havlu, mat ya da battaniye sererek sırt üstü yere uzanıyorum. Gökyüzündeki bulutları izliyorum. Onların geçişlerini, şekil değiştirişlerini izliyorum. Bulutların şekillerinin bana neleri anımsattığına bakıyorum.

Ve yaşadığım deneyimi günlüğüme yazıyorum.

4. GÜN

Bugün elime bir çanta alıp parka ya da imkânım varsa ormana gidiyorum. Yürürken etrafıma bakıyorum ve benimle konuşan, bana seslenen, bana bir şey söylediğini hissettiğim objeleri çantama topluyorum. Ve çantam koyduğum her objeye dikkatlice bakarak bana hissettirdiklerini, bana anlattıklarını günlüğüme yazıyorum.

5. GÜN

Bu akşam ün batımından hemen önce dışarıda yürüyüşe çıkıyorum. Güneşin batarken nasıl renk değiştirdiğini izliyorum. Gökyüzündeki renklerin geçişlerini izliyorum. Tüm dikkatim gün batımının renklerinde.

Gün batımını izlerken yaşadığım deneyimi günlüğüme yazıyporum.

6. GÜN

Bugün yine parka ya da ormana ya da sahile gidiyorum. Çevremdeki tüm canlılara dikkatimi vererek yürüyorum. Kuşların sesleri, etraftaki hayvanların hareketleri (belki kediler, belki yerde uyuyan köpekler…) Hatta çimlerim üzerindeki en küçük böcekleri bile fark ediyorum.

Yaşadığım deneyimde gördüklerimi, hissettiklerimi, fark ettiklerimi günlüğüme yazıyorum.

7. GÜN

Bugün yine doğada kendi seçtiğim bir mindfulness pratiğini uyguluyorum. Belki farkındalıkla yürümek, belki başka bir şey.

Ve yaşadığım deneyimi günlüğüme yazıyorum.