Mevcut Olmayı Pratik Etmek

“Birini sevdiğinizde, ona sunabileceğiniz en kıymetli hediye mevcudiyetinizdir. Orada, onunla mevcut olmazsanız nasıl sevebilirsiniz ki?” diyor Thich Nhat Hanh.

Çoğu zaman yeni bir güne başlarken bile evde birlikte yaşadığımız, ailemiz dediğimiz, hayatı paylaştığımız insanlarla tek kelime GERÇEK iletişime geçmiyoruz, geçemiyoruz. Sürekli bir endişe, bir yerlere yetişme telaşı…

Güne hazırlanırken iletişim kuramıyoruz da, evde otururken kurabiliyor muyuz? Yoksa aynı odada otururken bile birbirimizden kopuk muyuz? Birinin elinde cep telefonu, bir diğerinin elinde belki bir oyun, bir diğerinin aklı bambaşka yerde. Tanıdık geliyor mu?

Çok seviyoruz değil mi eşimizi, çocuklarımızı, ailemizi. Peki, onlarla birlikte olduğumuzda, onlarla konuşurken GERÇEKTEN ve tamamen orada, onlarla birlikte miyiz? Değilsek sevgiden nasıl bahsedebilir ki?

Birisiyle tamamen beraber olmak tüm dikkatini ona vermek, ona odaklanmak, onunla bir olmaktır. Onunlaysan telefonuna bakmazsın, bir sonraki yapacağın işi düşünmezsin, onun söylediklerine vereceğin cevapları hazırlamazsın. Sadece orada olur, onu dinler, onu duyar, onu görür, onu hissedersin.

Bu hafta ilişkilerimizin içinde gerçekten mevcut olmayı pratik edeceğiz. Ve her gün deneyimimizi yazacağız. Anlaştık mı?

*

Bugün tamamen mevcut olarak ve gerçekten bağ kurarak birlikte olduğum kişi…………………………………. O kişiyle tamamen mevcut olarak geçirdiğim zamanın bana hissettirdikleri: ……………………………………………………

*

Dilerseniz her gün farklı bir kişi ile, dilerseniz aynı kişi ya da kişilerle bu deneyimi yaşayıp, yedi gün boyunca günlüğünüze yazabilirsiniz.

Bir hatırlatma; kendinizle birlikte olduğunuz zamanlarda da tüm mevcudiyetiniz ile orada olmayı deneyimleyin.

Farkındalıkla, mevcudiyetinizle kalın.