Farkındalıkla Yemek

Çoğu zaman yemeklerimizi hızla, yediğimiz yemeğin tadını bile fark etmeden yiyip geçiyoruz, öyle değil mi? Özellikle iş hayatının içindeysek yemek, ayaküstü geçiştirdiğimiz, sadece midemizi doldurduğumuz, ne bulursak onu mideye indirdiğimiz bir şey. “Modern” zaman içinde yemek hazırlamaya da yemeğe de zaman yok. Her geçen gün kendimizden, enerjimizi besleyen ana enerji kaynaklarından biraz daha kopuyoruz.

Farkındalıkla yemek bize sadece hazırladığımız ya da yediğimiz yemeği farkında olmamız konusunda alan açmaz; aynı zamanda, daha az yememize, kilomuzu kontrol etmemize, bağışıklık sistemimizin iyileşmesine de destek olur.

Her gün her öğünümüzü farkındalıkla yiyemeyebiliriz ama en azından bir öğünün birkaç dakikasını farkındalıkla yemeğe ayırabiliriz.

Bu hafta hep birlikte MINDFUL YEMEK deneyimini yaşamaya var mısınız?

1. GÜN

Bugün bedenimin bana gönderdiği açlık sinyallerini farkındayım ve sadece kendimi GERÇEKTEN aç hissettiğimde yemek yiyorum. Canım sıkıldığında, işten kaçmak için bahane aradığımda ya da sadece kendimi yatıştırmak, oyalamak için yemek yemiyorum. Bugün bedenimi dinleyerek, onun ihtiyacı olduğunda yemek yediğimde fark ettim ki……………………

2. GÜN

Bugün baştan sonra bir yemeği planlamayı odaklanıyorum. Öncelikle seçimlerimi gözden geçiriyorum, ne yemek istediğimi belirliyorum; sonra yiyeceğim yemeğin içeriğini, yemeği hazırlama aşamasında nelere ihtiyacım olacağını düşünüyorum ve planlıyorum. Bu egzersiz sırasında fark ettiğim…………………………………..

3. GÜN

Bugün tamamen yemeğimi hazırlamaya dikkatimi veriyorum. Sebzeleri ya da meyveleri farkındalıkla yıkıyor ve doğruyorum. Pişirmenin her aşamasında yiyeceklerin görüntülerindeki, aromalarındaki, pişerken çıkan seslerdeki değişimleri anbean farkındayım. Bugün farkındalıkla yemek hazırlama egzersizinde fark ettim ki………..

4. GÜN

Bugün dikkatimi yemek yiyeceğim ortamı (ailemle – arkadaşlarınla ya da tek başıma) bir ritüel haline getirecek özenli ortamı hazırlamaya veriyorum. Sanki özel bir gün kutluyorum gibi ve her aşamasını farkındalıkla yapıyorum. Bugün kendime özel bir yemek ortamı hazırladığımda fark ettim ki…………

5. GÜN

Bugün kendi hazırladığım ya da bir başkasının hazırladığı yemeği yemeden önce yemeği görmeyi, fark etmeyi, kokusunu hissetmeyi ve bana gelene kadar geçtiği tüm aşamaları onurlandırmayı seçiyorum. Bu farkındalık anının bana hissettirdikleri …………

6. GÜN

Bugün yemek yerken her zamankinden daha yavaş ve daha uzun süre çiğniyorum. Her lokmamı farkında olarak yemek yiyorum. Her lokmanın damağımda ve dilimin üzerine bıraktığı hissi farkındayım. Her lokmamı mikro bir farkındalık egzersizi olarak deneyimliyorum. Bugün lokmaları çiğnerken fark ettiklerim ………………..

7. GÜN

Bugün yemek yerken doyma noktama dikkatimi veriyorum. Doyduğumu hissettiğim noktada yemeği bırakıyorum. Tokluk hissime odaklandığımda fark ettim ki…..