Her Gün Bir Ritüel

Hayatımızı ne kadar onurlandırır, ne kadar kutlarsak hayatımızda o kadar çok onurlandırılacak ve kutlanacak şey olur.

Ritüeller hayatımızı zenginleştiren eylemlerdir. Ritüeller hayata keyif, özen ve anlam katar. Bizi şimdiki zamanda tutacak şekilde yavaşlık ev adeta bir kutsallıkla biçimlendirilmiş şekilde yapılırlar. Kendimizle, sevdiklerimizle ve yaptığımız şeyle çok daha derin bir kurmamıza alan açarlar. B

Bu hafta yaptığımız etkinliklere ritüeller yaratmaya odaklanacağız.

1. GÜN

Bugün Mindfulness Günlüğümü yazmakla ilgili bir ritüel yaratıyorum. Günlüğüme yazma zamanımı nasıl bir ritüele çevirdim ve bana neler hissettirdi?

2. GÜN

Bugün sabah çayımı ya da kahvemi içmeyi bir ritüele çevirdim. Çayımı ya da kahvemi hazırlama aşamasından içmeye, damağımdaki tadını hissetmeye ve fincanımı yıkamaya kadar her şey ritüelin bir parçasıydı. Her sabah içeceğimi kutlama tadında içmek bana ne hissettirdi, neleri fark ettirdi?

3. GÜN

Bugün yatağımı toplama eylemini bir ritüele çevirdim. Yatağımı yavaşça, tüm dikkatimi vererek havalandırdım, topladım. Her aşamasında dikkatim yaptığım eylemdeydi. Yatak toplama eylemini ritüele çevirmek bana nasıl hissettirdi, neleri fark ettirdi?

4. GÜN

Bugün masamdaki ya da evdeki herhangi bir alandaki dağınıklığı toplama, düzenleme eylemini bir ritüele çeviriyorum. Yavaşça, sakince ve tüm dikkatimi vererek düzenliyorum. Dağınık bir alanı ritüele çevirerek toplamak bana kendimi nasıl hissettirdi, neleri fark ettirdi?

5. GÜN

Bugün beni motive eden ya da abana ilham olan bir kitabı, makaleyi… okuma eylemini bir ritüele çeviriyorum. Okuma eylemini ritüele çevirmek için neler yaptım ve bu bana kendimi nasıl hissettirdi?

6. GÜN

Bu akşam yatmaya hazırlanma eylemini bir ritüele çeviriyorum. Uyumaya hazırlanmayı çok daha anlamlı ve özel bir hale getiriyorum. Bunun için neler yaptım ve bu ritüel bana kendimi nasıl hissettirdi?

7. GÜN

Bugün kendi seçtiğim bir eylemi bir ritüel şeklinde yapıyorum. Tamamen kendime özel bir ritüel yaratıyorum. Bu bana kendimi nasıl hissettirdi, neleri fark ettirdi?